Billedgalleri
23 sjældne originale kobberstik fra Salzmanns "Elementar-Værk" (ca. 1790)
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 62 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
En unik samling af 23 originale danske kobberstik fra slutningen af 1700-tallet. Der er tale om illustrationerne til oplysningstidens mest berømte pædagogiske værk: Christian Gotthilf Salzmanns "Moralisk Elementarbog" (Elementar-Værk).
Detaljer om samlingen:
• Antal: 23 stk. løsark (mellem side 30 og 89).
• Periode: Ca. 1785–1805 (dansk udgave, sandsynligvis stukket af J.F. Clemens eller Meno Haas).
• Stand: Flotte aftryk med tydelig trykramme (pladerand) på kraftigt bøttepapir uden vandmærker. Alle ark har originale, trykte sidetal i øverste hjørne. Minimale alderstegn.
• Mål: 17 x 17 cm (arkmål).
Illustrationerne er udført efter forlæg af den berømte tyske kunstner Daniel Chodowiecki og repræsenterer starten på den moderne illustrerede børnebog i Danmark.
En fantastisk mulighed for samlere af antik grafik, boghistorie eller til indramning som en samlet serie. De enkelte små billeder kan med fordel rammes ind enkeltvis i kvadratiske sorte rammer f,eks. - eller man kan ramme flere ind i samme ramme.
Sælger kun samlet for 75 kr/stk. Sender gerne forsigtigt.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 6.3.2026 kl. 18:49 ・ Annonce-ID: 19269067




