
Billedgalleri
Georg Jensen armbånd sølv med rav kvinde
Til salg
Fragt fra 39,99 kr. + Tryg betaling 24 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Mærke: Georg Jensen
Køn: Kvinde
Hovedmateriale/sten: Sølv
Andet materiale/sten: Rav
Er blevet indformeret af en guldsmed at det er Georg Jensen , men kan kun finde 925 stempel. armbånd til kvinde i sølv med rav. Armbåndet består af led med ovale ravsten indfattet i sølv. Smykket er udført i sølv som hovedmateriale med rav som anden sten. Velegnet som klassisk armbånd til daglig brug eller mere formelle anledninger.
Dette smukke smykke er et vintage armbånd udført i 925 sterlingsølv og prydet med rav-cabochoner.
Designet med de dekorative blade og bær omkring ravstykkerne er karakteristisk for skønvirke-stilen (den danske udgave af Art Nouveau), og lignende modeller er set fra kendte danske sølvsmede som N.E.
Rav stenene har det vildeste spil, de er bare så flotte , armbåndet er i super kvalitet , som Georg Jensen og lynggaard og andre dygtige guldsmede .
Er blevet fortalt at det er et vintage George Jensen , dette jeg jeg dog ikke garantere.
Det er 19-20 cm langt men kan afkortes.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 6.3.2026 kl. 18:33 ・ Annonce-ID: 19266601

