Billedgalleri
Éire 1955 – Irsk mønt – Klassisk samlermønt fra Irland
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 12 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Original irsk mønt fra 1955 med teksten Éire – en flot og historisk mønt fra Republikken Irlands tidlige år.
Mønten stammer fra perioden efter Irlands selvstændighed og bærer de klassiske irske dyremotiver, som kendetegner landets møntserie fra midten af 1900-tallet. Designet blev skabt i forbindelse med opbygningen af en selvstændig irsk national identitet og er i dag populært blandt samlere.
🔎 Specifikationer:
Land: Irland
År: 1955
Valuta: Irish Pound (før euroen)
Materiale: Kobber-nikkel
Forside: Irsk harpe (nationalt symbol)
Bagside: Irsk jæger hest
Tekst: “Éire” og årstal 1955
Mønten fremstår i pæn stand med naturlige brugsspor i forhold til alder. Ingen gennemboring eller større skader (se billeder for vurdering af kvalitet).
Perfekt til:
✔ Samlere af irske mønter
✔ Samlere af europæiske mønter før euroen
✔ Tema samlinger med dyr eller nationale symboler
✔ Gave til historie- eller Irland interesserede
Mønten er fra tiden længe før Irland indførte euro i 2002 og repræsenterer derfor et stykke ægte irsk pengehistorie fra midten af 1900-tallet.
📦 Kan sendes forsvarligt pakket eller afhentes efter aftale.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 4.3.2026 kl. 19:58 ・ Annonce-ID: 19214837


