
Billedgalleri
På ski til Sydpolen. Af Gregers Gjersøe (helt ny Hardcover)
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 12 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Helt ny - uåbnet/med prismærke
Drengedrømmen blev realiseret for de eventyrlystne venner Gregers Gjersøe og Kristian Joos, da de d. 12. januar 2001 havde tilbagelagt 1200 kilometer på ski og nåede til klodens mest sydlige punkt som de første danskere nogensinde. "Danish South Pole Expedition 2000" blev skudt i gang fra Hercules Inlet og varede 56 dage, hvor de to rejsekammerater klarede sig uden hjælp udefra – ingen slædehunde eller tilsendt proviant.
Det er en bog om en ekstrem ekspedition og en stor præstation, men også et spændende vidnesbyrd om, hvordan almindelige mennesker reagerer i mødet med et nærmest umenneskeligt fysisk og psykisk pres.
Velegnet til læsere med interesse for ekspeditioner, polarhistorie og friluftsliv.
Bogen er helt ny og ulæst - den kommer direkte fra en konkursramt boghandler.
Nypris kr. 200,- Her kan du få den for under 1/3 af prisen og i perfekt stand :-)
Se venligst på mine andre annoncer – der kan opnås rabat ved køb af flere bøger.
Hentes på Frederiksberg.
Kan sendes for købers regning med "Fix og færdig"
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 4.3.2026 kl. 16:20 ・ Annonce-ID: 19209424






