Billedgalleri
Sjældent Dea Trier Mørch værk
Til salg
5.500 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Yderst sjældent værk af Dea Trier Mørch
“Frantz Fanon” (Les Damnés de la Terre), 1968
Linoleumssnit i rødt og hvidt
Oplag 8/15
Signeret og dateret: 13.VIII.68.
Intet museum i Danmark har den.
Indrammet med syrefrit passepartout.
Mål: 68x53 cm
Portræt af den antikoloniale tænker Frantz Fanon, med reference til hans hovedværk Les Damnés de la Terre (1961). Udført i 1968 midt i en periode præget af global politisk mobilisering og studenteroprør.
Dette linoleumssnit fra august 1968 er et tidligt og sjældent politisk værk af Dea Trier Mørch. Med sit karakteristiske, forenklede formsprog og stærke kontrast mellem rød og hvid skaber hun et ikonisk portræt af Frantz Fanon – psykiater, revolutionær og central teoretiker inden for antikolonial tænkning.
Titlen henviser direkte til Les Damnés de la Terre, et skelsættende værk om kolonial vold, frigørelse og psykologisk undertrykkelse. At portrættet er udført netop i 1968, placerer det i en historisk kontekst præget af globale oprør, antiimperialistiske bevægelser og ny venstreorienteret aktivisme.
Oplaget på blot 15 eksemplarer understreger værkets karakter af politisk grafik snarere end kommerciel produktion. Trykket repræsenterer et møde mellem dansk 60’er-grafik og international revolutionær idéhistorie og står som et markant eksempel på kunstens rolle i samtidens politiske engagement.
Dea Trier Mørch (1941-2001) var en dansk grafiker og forfatter.
Dea Trier Mørch startede på Kunstakademiets malerskole som 16-årig og debuterede i 1961 på Kunstnernes Efterårsudstilling. Hun tog afgang fra Kunstakademiet i 1964. Hun var med Egill Jacobsen som lærer uddannet i den abstrakte tradition, men hendes politiske engagement i socialisme, arbejderbevægelse og befrielsesbevægelser i den tredje verden influerede også på hendes kunstneriske indstilling. Igennem 1960'erne videreuddannede hun sig i Warszawa, Kraków, Beograd, Prag og Leningrad, det senere Skt. Petersborg, og nærmede sig i disse år en stadig mere realistisk udtryksform i sine billeder.
Mørch arbejder som grafiker resulterede i en række markante og nyskabende værker, der både var eksperimenterende og genreoverskridende. Hendes kunst behandler temaer som køn, magt og undertrykkelse. Som motiver anvendes hverdagsliv som fødsler og aktuelle politiske begivenheder.
Fra 1988 var hun blandt andet murmaler og deltog i politiske og kunstneriske aktioner, fra 1990 til 1993 som medlem af kunstnergruppen ”Arte por la vida.”
I 2019 opsatte Louisiana en særudstilling med 90 af Mørchs grafiske arbejder.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 4.3.2026 kl. 13:28 ・ Annonce-ID: 19204404
