Goury de Champgrand /Louis Halbou - Traité de vénerie et de chasses - 1776
Til salg2.421 kr.
Beskrivelse
Traité de vénerie et de chasses af Goury de Champgrand og Louis Halbou, Paris Moutard, 1776, anden udgave i dette format, to dele i én indbundet vol., 208 sider, 39 kobberstik af Halbou, halvhardt bind, i god stand, nogle plader løsnet. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Paris, Moutard, 1776. 2 dele i 1 bind. in-4, XII-208 sider (26 cm/21 cm) 39 plancher gravés nummererede i gravure af Louis Halbou (nogle plancher løsner) ryg med nerver prydet af kassettefelter
Anden udgave af dette jagtværk i to dele, en af de sjældne og mest betydningsfulde værker inden for jagt i det 18. århundrede
I første del behandles vildtjagt med hunde; Goury de Champgrand giver sine råd om dannelsen af jagtudstyr, om arter og pleje af heste og hunde og afsætter et kapitel til hver vildtart.
Anden del giver læseren indblik i jagt med rifle, fælder eller net og i
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.