Billedgalleri
I Faraos hær : erindringer fra en tabt krig, Tobias Wolff, emne: historie og
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 11 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Emne: Samfundsfag
**KØB MERE OG SPAR PORTO!** Se detaljer nederst nede i annoncen.
I Faraos hær : erindringer fra en tabt krig, Tobias Wolff, emne: historie og samfund,
Fra bagsiden:
Farao lod – som man vil huske – sin hær gå i døden i Det Røde Hav.
I Vietnam gik den amerikanske hær om ikke til bunds, så i hvert fald i opløsning.
25 år efter den tabte krigs afslutning giver Tobias Wolff i denne bog sin version af historien -– en både meget afklaret og smukt skrevet beretning, baseret på hans egne oplevelser som soldat i Vietnam.
Efter en turbulent barndom melder Tobias Wolff sig til militæret som frivillig.
Få år senere udstationeres han som rådgiver for en sydvietnamesisk forlægning i landsbyen My Tho.
Men han erkender hurtigt, at hans evner som soldat er yderst begrænsede.
På trods af sin militære uddannelse og sin officersstatus har han absolut ingen smag for krigen.
"Jeg var tilbøjelig til at opfatte hver dag jeg kom levende igennem som et close call.
Jeg vidste jeg kunne blive dræbt hvert øjeblik, på tusind forskellige måder, tilfældigt i en almindelig nedslagtning eller bevidst, fordi Vietcong – der var overalt – ønskede at dræbe netop mig ... Jeg var i live, fordi de ikke mente jeg var værd at dræbe.
Det vidste jeg udmærket.
Jeg vidste også at de kunne skifte mening og begynde at anse mig for at have betydning for krigen.
Hvem kunne gætte hvad de mente. Det var jo dem der mente det."
Det er ikke krigens gru, død og destruktion, der præger I Faraos hær, men snarere de følelser, som krigen udløser: fremmedheden, frygten, kedsomheden, ensomheden, forvirringen, selvopholdelsesdriften.
25 år efter sin hjemsendelse er han kommet så meget på afstand og bagom, at han kan skrive om det altsammen.
DBA har øget vægtgrænsen for "Fiks Færdig" til 3 kg, så du kan spare porto ved at købe flere varer i én pakke!
Køb flere bøger eller ting, og betal kun porto for én forsendelse. Kontakt mig, så laver jeg en skræddersyet annonce til dig, hvor du stadig kan bruge DBAs sikre betalingssystem "Fiks Færdig".
**Ekstra bonus**: Køber du for 350 kr. eller mere, betaler jeg portoen til en pakkeshop i Danmark!
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 16.10.2025 kl. 09:43 ・ Annonce-ID: 1906457






