Billedgalleri
(1/4)
Biblia, dat is De gantsche H. Schrifture - 1662
Til salg1.490 kr.
Beskrivelse
Biblia dat is De gantsche H. Schrifture, en hollandsk bibel fra 1662 i læderindbinding af Helmich van Cappel, 1400 sider, 43 × 26 cm, med vandsspor, ryg fornyet, enkelte løse blade, to bageste hjørner mangler og en lås mangler. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Bibelen, det er hele Den Hellige Skrift ... Det gamle og Det nye Testamente - trykt hos Helmich van Cappel i Gorinchem i 1662 - Læder bogbind med 1 kobberlås og hjørner. Mål: 43 x 26 x 12 cm.
Tilstand: bindet er i nogenlunde god stand, ryggen er tidligere fornyet. Teksten i bibelen er fuldstændig, men har enkelte steder vandpletter. Bogværket sidder nogenlunde fast i bindet, men har også enkelte løse blade. Bindet har små defekter. På bagsiden mangler 2 hjørner, desuden mangler 1 af låsene.
Statenbibelen, gamle og nye testamente og de Apokrife bøger. Bibelen har en gravures titelgravure.
Smukt
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 19058033 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 28.2.2026 kl. 06:04 |