Billedgalleri
DUSK-SALVIE Blue Monday - 1959 * Salvia viridis var Horminum
Til salg
10 kr.
Varebeskrivelse
En usædvanlig prydplante, der ser særlig fantastisk ud, dyrket i større, farverige grupper. Planterne udvikler en god vækst og bliver 64-75 cm høje i blomstringsperioden. Men det er ikke de bittesmå blomster, der udgør hovedattraktionen, det er de dybt farvede dækblade, der tiltrækker opmærksomhed. På denne udgave er de blåviolette og er desuden prydet af mørkere årer. Planter præsenterer deres dekorative fordele fra tidlig sommer til første frost. De vil fylde kanter og blomsterbede med deres distinkte, levende farver. Holder også godt som afskårne blomster.
66 FRØ
10 kr plus evt forsendelse 23,- (med dao)
SE OGSÅ DE ANDRE SPÆNDENDE FRØSORTER.
Frø høstet i 2025, alle med bedste spireevne.
tlf: 60 777 600
Helt op til 25-30 poser kan sendes sammen for kun 23,- (afhængig selvfølgelig af frøstørrelse)
mobilepay, kontant eller bankoverførsel.
Køber du 40 portioner frø eller flere - er der 10% rabat på frøet.
Kan sås tidligt om foråret i potter under dække. Frøplanterne udplantes i anden halvdel af maj efter den sidste forårsfrost. Disse planter vokser bedst i fuld sol. Plantet i skyggen producerer de lange, krybende stængler. De kræver permeabel, men alligevel vandtilbageholdende jord, der er moderat rig på næringsstoffer.
Eller så direkte, hvor de skal blomstre, 3 mm dybt i rækker med 30 cm mellemrum i godt præpareret jord, som er revet fint. Når den er stor nok til at klare det, en tynd til 15 cm afstand - genplant evt udtyndede planter.
Kan tåle et strejf af frost. Vand dybt efter behov.
Deadhead/klip visne blomster, hvis du ikke vil have den til at selvså. Hvis du ønsker at samle frø, lad hovederne blive tørre og brune, før du skærer dem.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 26.2.2026 kl. 20:37 ・ Annonce-ID: 19024203






