Billedgalleri
Disney Classics: Pinocchio DVD
Til salg
150 kr.
Varebeskrivelse
Instruktør Hamilton Luske, Ben Sharpsteen.
Specielt ved denne udgivelse: Første gangs udgave, uden guld nummer bag på (udsendt i 2000)
Eventyret om Pinocchio er en tidløs fortælling om den rare gamle billedskærer Gepetto, hvis højeste ønske er, at hans lille trædukke, var en rigtig levende dreng. Han ønsker det så inderligt, at en nat, mens han sover, kommer den blå fe og gør drømmen til virkelighed.
Sammen med "samvittigheden", Jesper Fårekylling, skal Pinocchio nu lære at være god, ærlig og loyal. Først da vil feen forvandle ham til en rigtig dreng af kød og blod. Men vejen er lang, og fristelserne lurer på hvert et gadehjørne. Det er svært for den lille Pinocchio at holde sig på den rette vej, og en dag fortæller han en løgn. Men nu er det jo sådan, at når først man begynder at lyve, så vokser... og vokser... og vokser næsen.
At det blev historien om Pinocchio, der blev Walt Disneys anden store tegnede klassiske spillefilm, var oprindelig ikke planlagt. Allerede inden Walt havde færdigproduceret sin første tegnefilm Snow White and the Seven Dwarfs (1937) – og inden han vidste, om den overhovedet blev en succes – var han i gang med næste udfordring Bambi. Men da der hen ad vejen opstod vanskeligheder mellem at fortælle historien og skildre dyrenes karakterer på en troværdig måde, blev produktionen sat lidt i stå. Derefter valgte han eventyret om den lille trædukke, som så gik hen og blev Disneys anden store klassiske tegnede spillefilm.
Mens manuskriptforfatterne var gået i gang med at bearbejde selve historien, var et hold tegnere gået i gang med at finde ud af, hvorledes Pinocchio skulle se ud. Men månederne gik, og på et tidspunkt kasserede Disney fem måneders værdifuldt arbejde, fordi han ikke var tilfreds med hovedfigurens udseende. Så det tog faktisk 18 måneder – og med kraftig inspiration fra Walt selv – at finde frem til det rigtige design af figuren.
I alt arbejdede 750 kunstnere og 80 musikanter med at fremstille de over en million tegninger i 1500 forskellige farvetoner, der blev brugt til filmen. Og da filmen var færdigproduceret, var budgettet nået op på 2,5 millioner dollars, hvilket var mange, mange penge dengang. Så da Pinocchio havde premiere i USA den 7. februar 1940, var det blevet en film, der både kunstnerisk og teknisk lå på et så højt niveau, at filmen allerede dengang kunne leve fuldt og helt op til den høje standard, vi har i dag. Med de opfindsomme tegninger, utrolige detaljer, overdådige farver, banebrydende special effects, iørefaldende musik og elskelige figurer regnes Walt Disneys Pinocchio for en af milepælene i tegnefilmens historie.
Også musikken i Pinocchio er tidløs og noget af det fornemmeste, komponisten Paul J. Smith nogensinde har skrevet for Disney. Sangen When You Wish Upon a Star er gennem tiderne gået hen og blevet et vartegn for Disney. Den blev belønnet med to Oscars ved uddelingen i 1940 for bedste musik og bedste sang.
Paul J. Smith, der arbejdede for Walt Disney i årene 1934–1962, blev omtalt som en Disney-legende, da han døde i 1994. Foruden Pinocchio havde han været med til at skabe musikken i næsten alle de klassiske tegnefilm, der blev produceret i de 28 år. F.eks. var han en af mændene bag musikken til Snow White and the Seven Dwarfs, Bambi, Cinderella, Song of the South, Saludos Amigos og The Three Caballeros, ligesom han leverede musikken til ca. 70 af Disneys populære tegnede kortfilm.
Los Angeles Times har kaldt Pinocchio for "den meste perfekte animerede spillefilm, Walt Disney nogensinde har produceret”.
Denne første udgave på DVD blev udsendt sammen med 6 andre Disney i DVDens barndom. Den udkom i 2000.
Den er uden nummer bag på, og det specielle ved disse gamle udgivelser kan være de danske stemmer. Disney har en dum vane at for hver gang de har genudsendt deres tegnefilm på DVD/Bluray så har de også udeladt og tilføjet en ny dansk stemme. Det er dog ikke altid gjort, men meget tit specielt på de ældre udgivelser.
Derfor jo ældre udgivelserne er jo mere tro mod originalen er de også.
Derfor kan de indeholde stemmer som ikke findes i nyere udgivelser, men som har vigtig nostalgisk værdi for os danskere.
Walt Disney Classics 1940 - DVD
Dansk lydspor - ingen danske undertekster.
Dansk udgivelse - Dansk cover (se venligst mine fotos)
Helt som ny! (kommer ikke fra børneværelset)
/sagadisney/
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 24.2.2026 kl. 02:35 ・ Annonce-ID: 18952668

