Billedgalleri
(1/4)
Ronzan - Statuette - Tiger Cub - Porcelæn
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
Ronzan porcelænsfigur af en tiggeunge fra Italien, dateret 1940’erne–1970’erne, måler 21 cm lang, 15 cm høj og 13 cm dyb, flerfarvet glasur, i god stand med mindre brugsspor og en lille ridse i panden, ingen revner eller restaureringer. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Tigerunge i glaseret keramik – Ronzan, Italien – ca. 1930–1940
Professionelt sendt – mere end 850 fem-stjernede anmeldelser globalt.
Glaseret keramisk figur af en tigerunge, fremstillet af Ronzan i Italien i første halvdel af det 20. århundrede. Dyret er vist i en halv opretstående holdning med hovedet let hævet. Modelleringen er omhyggeligt udført med tydeligt fokus på form og proportioner.
Dekorationen er udført med håndsprøjtede striber og malede detaljer. Glasuren er jævnt påført. Undersiden er mærket med betegnelsen Ronzan og det tilhørende modelnummer.
Højde ca. 15 cm og
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 18846991 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 21.2.2026 kl. 05:10 |
