
Billedgalleri
Roskilde Domkirke - Kunst og Historie
Til salg
Fragt fra 39,99 kr. + Tryg betaling 16 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Stor Tyk Hardback udgave fra 2013 af Ulla Kjær i perfekt stand, som helt ny bog.
Om Bogen:
Roskilde Domkirke står som 1000 års lyslevende og storslået historie. Bogen fortæller om kirkens historie, arkitektur, indretning og kunst gennem tiderne – en tusindårig tradition, hvor alt har tjent et formål og kun det bedste af det bedste har været tilstrækkeligt. Det giver kirken sin helt egen tidsdimension, hvor fortid og nutid går op i en højere enhed.
Roskilde Domkirke i sin nuværende form blev påbegyndt i år 1200 af biskop Absalon.
Den blev bygget med teglsten og påbegyndt i romansk stil, men det blev senere ændret til gotisk stil efter fransk inspiration. Kirken fik tidligt status som kongelig gravkirke og blev et magtcentrum for både stat og kirke. I 1995 blev domkirken udnævnt som verdensarvssted.
Den særdeles kyndige forfatter, der er dr.phil. i kunsthistorie og seniorforsker på Nationalmuseet, tager os med på en mere end 800 års lang rejse. Hun gennemgår og fortolker de mange tilbygninger, gravmælerne, sarkofagerne, kalkmalerierne, altertavlen, orglet og de helt unikke udsmykninger samt symbolværdierne bag det hele. Alt er skabt af hver sin tids ypperste mestre, arkitekter, håndværkere og kunstnere. Mange fotos og tegninger. Kilder og navneregistre
Bogen kan sendes til købers nærmeste GLS pakkeshop mod betaling
Grundet den massive vægt på over 2 kg. er portoen 48,-
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 19.2.2026 kl. 13:41 ・ Annonce-ID: 18805456




