Japansk tekop af keramik (chawan) af Kiyotoshi Soga for Hachikubo Kiln, 1900–2000, diameter 12,5 cm, højde 8 cm, subtile glasurvarianter, underskrevet af kunstneren, produceret i begrænset antal, egnet til teceremonier. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Denne traditionelle japanske te-skål (chawan) blev brændt i Hachikubo-brændovnen og udformet af keramikkunstneren Kiyotoshi Soga (Soga Kiyotoshi).
Skålen afspejler den raffinerede, men jordnære karakter i japansk kunstnerisk keramik, med subtile variationer i glasuren og formen, der afslører håndværket.
Fremstillet i begrænsede mængder, værker fra Hachikubo-brænderiet bliver værdsat for deres balance mellem traditionel teknik og individuelt kunstnerisk udtryk.
Signeret af kunstneren er denne tebolle egnet til brug i teceremonier samt til seriøse samlere af japansk studiokeramik.
Et fint eksempel på
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.