Billedgalleri
(1/4)
Giuseppe Palmisano x iosonopipo - Untitled
Til salg5.215 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Inkjet-udskrivning på Hahnemühle Photo Rag papir 308 g
Fotoets størrelse: 20x30 cm
Dimensioner: passepartout i hvidt karton 40x50, edition 7/20
Giuseppe Palmisano blev født den 4. november i Ceglie Messapica, en lille by i Apulien.
Jeg vokser op mellem mel og traditioner og kommer i kontakt med kunsten som teenager, begyndende at lave teater og klovneri. Alt dette, sammen med en stærk fascination af symboler, æstetik og scenografi, har fået mig til at købe et kamera og begynde at undersøge forholdet mellem mennesket og rummet omkring det.
I 2009 flyttede han til Rom, hvor han begyndte at arbejde for et teaterselskab. I årene der følger skiftede han cirka tredive boliger, og jeg har boet i ti forskellige byer.
I 2012 begyndte jeg en ny fotografisk udforskning baseret på kvindefiguren, set som naturens højeste udtryk.
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 18635265 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 14.2.2026 kl. 05:38 |