En hængende rulle af papir og silke med scener inspireret af Slaget ved Yashi...
Til salg1.490 kr.
Beskrivelse
Et par kakejiku fra Taisho-perioden, malet på papir og silke, med scener inspireret af Genpei-krigene og måske Nasu no Yoichi ved slaget om Yashima, måler 200 x 42 cm (tykkelse 2 cm), i god stand, med original opbevaringsboks og ægthedsbevis. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Et par hængende ruller malet på papir og silke, der forestiller to scener, som genkalder det episke billedsprog i den japanske tradition og antyder legendariske episoder fra Genpei-krigene.
Kompositionen kan vække Nasu no Yoichis berømte bedrift, vist mens han trækker sin bue til hest for at ramme en vifte hejst på en fjendtlig båd under Slaget ved Yashima.
Knogleruller.
Original opbevaringsboks inkluderet.
---Kakejiku er i god stand. Se venligst billederne for yderligere oplysninger.
Varen vil blive omhyggeligt pakket og afsendt via DHL eller FedEx, ledsaget af det
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.