Billedgalleri
Operation Bøllebank; Snigskytter - forfatter: Lars R. Møller - resumé i annoncen
Til salg
30 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Operation Bøllebank; Snigskytter - forfatter: Lars R. Møller - resumé i annoncen herunder
Operation Bøllebank
Softback - 579 sider
Snigskytter
Softback - 439 sider
Pris: 35 kr pr bog
Tag begge: 30 kr pr bog
Om Operation Bøllebank:
En redegørelse for de teoretiske, historiske og psykologiske mekanismer, der knytter sig til soldater før, under og efter kamphandlinger, med udgangspunkt i begivenheder i det tidligere Jugoslavien, herunder skudvekslingen, der siden blev kendt som operation Bøllebank.
En selvironisk og fandenivoldsk førstehåndsberetning om de svenske og danske soldaters indsats i det tidlige Jugoslavien i 1994. De var samlet i enheden NORDBAT 2 hvor forfatteren var næstkommanderende. Han blev kendt langt ud over landets grænser efter operation Bøllebank, hvor FN soldterne virkeligt skød igen så det kunne mærkes.
Om Snigskytter:
Forfatteren, der er oberst i den danske hær, giver en historisk fremstilling af brugen af snigskytter i væbnede konflikter rundt om på kloden, og beskriver deres metoder, psykologi samt deres våben og udstyr.
En militær snigskytte er, i modsætning til andre soldater i kamp, ikke i tvivl om hvorvidt han har slået et andet menneske ihjel. Forfatteren er oberst i Forsvarskommandoen og fik interessen for de tekniske og psykologiske aspekter af denne militære specialfunktion efter egne oplevelser med snigskytter i funktion i Bosnien i 1994. I den klart disponerede kronologiske fremstilling beskriver forfatteren udviklingen i det militære grej og snigskyttens funktioner og betydning helt tilbage fra Den Amerikanske Uafhængighedskrig og frem til indsatsen i Afghanistan.
Jeg tager gerne kontanter eller mobile pay.
Se også mine mange andre annoncer.
Kan afhentes i Tårnby. Kommer dagligt til Nyropsgade i centrum af København og regelmæssigt til Hagedornsvej ved Gentofte og Grauballe ved Silkeborg, så vi vil også kunne aftale afhentning der.
Jeg er ikke fan af fiks og færdig konceptet, men jeg har været på DBA som valideret bruger siden 2021 og jeg sender selvfølgelig gerne direkte - eksempelvis med DAO, GLS eller PostNord (i god og sikker indpakning) på købers regning og risiko.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 9.2.2026 kl. 20:40 ・ Annonce-ID: 18516189

