Billedgalleri
Omega Seamaster De Ville herreur brun læderrem
Til salg
8.900 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Mærke: Omega
Køn: Mand
Herreur fra den anerkendte urmagere Omega som vist på billederne. En eftertragtet model, der kaldes kongen af dress ure.
Model: Vintage herreur/dress ur og samlerobjekt - Ref nr: 135.020
Mærke: Omega Seamaster De Ville - Swiss made
Årgang: 1970 - Dateret med værknummer: 32730525
Urværk: Mekanisk manuelt Omega urværk kaliber 601 med 17 rubiner. Urværket er i meget fin stand. Kræver ikke batteri, uret trækkes op med kronen 1 gang/døgn.
Urskive: Perlemors original urtavle i fin stand med lidt patina. Højtsiddende sort/guld farvede indeks. Se billeder for egen vurdering af urtavles tilstand. Originalglas med Omega-logoet i zenit.
Funktion: Fungerer godt og holder tiden godt med god gangreserve.
Stand: Fin brugt stand med lidt patina, småridser og brugsspor. Se billeder for egen vurdering af urets stand.
Urkasse: Monocoque-kasse i 14K guld og stål. Urets bezel er i 14k guld, og der er et lag guld pålagt på remholderne. Kassen måler 34,5 mm ekskl. kronen. Kasse ref. nummer: 135.020 SP. Originalkrone.
Rem: Læderrem (ikke original) som vist på billederne.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 9.2.2026 kl. 14:46 ・ Annonce-ID: 18507314

