Billedgalleri
Det genskabte køkken 1982 Kirkeby, Per – Gericke, Søren
Til salg
Fri fragt + Tryg betaling 88 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Bærer præg af tid se venligst på foto – Bud ved accepteres ved fremmøde
Kan ses i Store Kongensgade efter aftale –
Kunstner: Per Kirkeby
Titel: Det genskabte køkken
Kogebog med original litografisk omslag
12 sider + 4 stentryk i sort/hvid
Tekster af Søren Gericke
Datering: 1982
Bogformat: 43,5 x 32,5 cm.
Oplag: 1000 eksemplarer uden signatur
Tryk: Hostrup-Pedersen & Johansen, Valby
Udgivet af Borgens Forlag
Tilstand: Første tekstside er gulnet langs kanter,
Litteratur: Wivel nr. 23
ISBN: 87-418-5311-3
Per Kirkeby, f. København 1938, d. 2018
Kirkeby regnes for den største danske efterkrigskunstner efter Asger Jorn. I 1960'erne er Kirkeby påvirket af popkunst og minimalisme, og han henter sine motiver fra bl.a. ugeblade og tegneserier, og anvender syntetiske lakfarver fremfor klassiske oliefarver. Men midt i 1970'erne skifter han udtryk, han anvender nu olie på lærred i en abstrakt ekspressionistisk stil. I 1980'erne bliver Kirkeby tilknyttet gruppen omkring Galerie Michael Werner i Köln, det blev indledningen til en stor international karriere.
Kirkeby er repræsenteret på talrige internationale museer. På Museum Jorn i Silkeborg findes Per Kirkeby Arkivet, som er et af Danmarks mest betydningsfulde og største kunstnerarkiver. En tæt sammenstilling med Asger Jorn er perfekt for Kirkeby, ikke mindst fordi Museum Jorn altid vil have et internationalt perspektiv og ry.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 8.2.2026 kl. 14:41 ・ Annonce-ID: 18478340
