Boissier de Sauvages - Animali velenosi Francia, Due dissertazioni fisico-med...
Til salg1.863 kr.
Beskrivelse
Boissier de Sauvages — Animali velenosi Francia, Due dissertazioni fisico-mediche, 1. udgave i dette format, på italiensk, pergamentbind, udgivet af Gaetano Castellano, Napoli i 1777, 168 sider, med titelblad og kommentar tilskrevet Linnaeus. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
BOISSIER DE SAUVAGES,
To fysisk-medicinske afhandlinger, oversat fra fransk til italiensk og kommenteret af ridder Linné.
Andet Bind. I Napoli, i Stamperiet og for Gaetano Castellanos regning, (1777), med tilladelse fra de Overordnede.
Bindet samler den anden afhandling om giftige dyr i Frankrig; samt et tillæg med en tredje afhandling om den lejede amme.
24,1 × 18 cm, s. 158,(10).
Et værk af stor interesse for historien om medicin, toksikologi og naturvidenskab, beriget af Carl von Linnés (Linneo) kritiske bidrag, en central skikkelse i den moderne videnskab.
Teksten
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.