Billedgalleri
Danmarks håb og horn - Kongelykke og kongeskæbne, Palle Lauring, emne: historie
Varebeskrivelse
Danmarks håb og horn - Kongelykke og kongeskæbne, Palle Lauring, emne: historie og samfund, Gyldendal, 1954. Paperback med smudsbind. 276 sider. Enkelte diskrete Ex libris stempler
I denne bog fra påstod den folkekære historiker Palle Lauring, at de danske konger var overtroiske. Lauring mente, at kongerne skulle deres lykke hvert syvende år ved at ofre en stedfortræder.
Teorien baserede Lauring på en påstået række mystiske dødsfald i danmarkshistorien i virkeligheden var mord. Lauring mente eksempelvis, at Dyvekes død i 1517 arrangeret, og årsagen var, at det var en slags offer eller stedfortræderdød for Christian II, der derved kunne få sin lykke fornyet af de højere magter. Det samme gjaldt Peder Tordenskiolds død i 1720 var i virkeligheden et offermord for Frederik IV, påstod Lauring. Palle Lauring mente derfor at kunne forklare en række dødsfald i lyset af sin sammensværgelsesteori om en kongelig offerkult.
Palle Lauring vedstod sig ikke sig senere ikke sin teori og bogen udkom kun i det ene oplag på 5000 eksemplarer.
Dette eksemplar har tilhørt højskoleforstander Erland Kildegaard, hvis navnetræk står med blyant på fortitelbladet.
Køber betaler evt. porto.
Nøgleord: Konspirationsteori Danmarkshistorie Royal historie
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 22.6.2025 kl. 14:15 ・ Annonce-ID: 1840636