Billedgalleri
Fredsrebellen, John Allen, emne: historie og samfund
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Emne: Samfundsfag
Fredsrebellen, John Allen, emne: historie og samfund,
Denne bog giver et enestående indblik i, hvordan Desmond Tutus stærke tro og disciplin gjorde ham til en fremragende religiøs leder i Sydafrikas kamp mod racisme og til en passioneret forkæmper for menneskerettigheder.
FREDSREBELLEN er den første fuldstændige, autoriserede biografi om Desmond Tutu, ærkebiskop, nobelpristager, leder af kampen for menneskerettigheder i Sydafrika og moralsk ikon rundt om i verden.
Bogen er skrevet af Desmond Tutus tidligere pressesekretær John Allen. Han fortæller insiderhistorien om Desmond Tutus samarbejde med Nelson Mandela, om hvordan Tutu fik nobelfredsprisen og om intriger inden for kirken i forbindelse med Tunis udnævnelser.
Det er en biografi, der både indeholder historien om Desmond Tutus op-vækst i de fattige sorte townships, hans kamp for en ikkevoldelig afvikling af apartheid og hans nye kampagner mod Sydafrikas aids/hiv-politik og krigen i Irak.
John Allen har skrevet og arbejdet sammen med Desmond Tutu i 3o ar. Han har været pressedirektør for Sydafrikas Truth and Reconciliation Commission og har vundet utallige priser som journalist.
Se mine andre annoncer, måske var der andet der kunne friste!
Køb mere og spar porto – der kan faktisk være en del penge at spare.
Gratis forsendelse til pakkeshop her i Danmark ved køb for 350 kr. eller mere.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 3.3.2025 kl. 11:06 ・ Annonce-ID: 1839856