Billedgalleri
(1/4)
Vase - Bronze - Japan - Meiji-perioden (1868-1912)
Til salg1.490 kr.
Beskrivelse
Stor bronzevase fra Meiji-perioden i Japan med håndtag formet som elefanthoveder og relieffer, med fugle mellem bambus og blomster, 36 cm høj, 15 cm bred, 15 cm dyb, diameter 11 cm, vægt 3,3 kg, i god brugt stand med patina og små ældningsmærker. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Stor bronzefad med elefanthovedhåndtag og relieffigurer — Japan, Meiji-perioden (1890–1920)
Et stort udstillingsbassin i bronze: Fuglene blandt bambus og blomster bærer et budskab om lang levetid og harmoni, mens de sjældne håndtag formet som elefanthoveder med buet snabel fremkalder styrke og visdom.
Betingelser
Gode generelle forhold, slid på patinaen på fremspringene, mikro-punkteringer/oxideringer i overensstemmelse med alder; lette brugsspor ved bunden.
Forsendelse
Professionel emballage, sporbar og forsikret forsendelse mod tab og skader.
Om Catawiki
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 18371051 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 5.2.2026 kl. 05:58 |
