Biblia ilustrada de La Haya, tilskrevet Anon, er en læderbindet første udgave fra 2011 med 92 sider, udgivet af Madrid: Orbis Mediaevalis, oprindeligt på latin og fransk, med 1., begrænset, numreret og speciel trykudgave og en beskyttelsesboks. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Biblia Ilustrada de La Haya. Ms. KB, 76 F5. Madrid: Orbis Mediaevalis, 2011.
Reproduktion af Bibelen fra det 12. århundrede, stammende fra benediktinerklosteret St. Bertin, men sandsynligvis oprindeligt lavet til den byzantinske kejser Manuele I Comneno. Den er udsmykket med 45 hele sider miniature og 172 illustrationer og blev købt af den hollandske kongefamilie, inden den kom til Koninklijke Bibliotheek i Haag i 1823.
Den klare byzantinske indflydelse på miniaturebillederne, ligesom kritikken og klagerne mod den romerske hof angående det Anden Korstog, der vises både på den første og den
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.