Billedgalleri
Rolex Daytona 116500LN – Sort skive – 2020 – Fuld sæt
Til salg
179.999 kr.
Varebeskrivelse
Mærke: Rolex
Køn: Mand
Sælger mit Rolex Daytona 116500LN i stål med sort skive fra 2020.
Et af de mest ikoniske og eftertragtede ure, Rolex nogensinde har produceret.
Uret har været brugt i rotation med andre ure, hvilket betyder, at det er i meget flot stand, går præcist og fremstår velholdt. Det har aldrig været lagt uforsigtigt på borde eller behandlet hårdt.
Daytona 116500LN er kendt for sin keramiske bezel, perfekte proportioner og ekstremt høje efterspørgsel. Modellen har haft årelange ventelister og er i dag et af de mest eftertragtede sportsure på markedet – både blandt samlere, entusiaster og investorer.
Mange mener, at Daytona med hvid skive – også kendt som “Panda” – er et af de smukkeste ure, Rolex har lavet. Men versionen med sort skive har i mange år været lidt overset, selvom flere i dag foretrækker det mere rå, sporty og elegante udtryk. Netop derfor er prisen på den sorte skive stille og roligt begyndt at følge med Panda-modellen, og prisforskellen bliver gradvist mindre, hvilket giver plads til en god investering.
Den sorte skive er især utrolig flot, hvis man har lidt mørkere hudtone – eller lige har været på ferie ;-) Her står uret virkelig skarpt og giver et eksklusivt og maskulint look på håndleddet.
Uret kan desuden bruges med Oysterflex-rem, som er blevet ekstremt populær og meget på mode. Kombinationen af Daytonas ikoniske form og Oysterflex-remmens lethed og komfort gør dette til noget nær det mest behagelige Rolex-ur at have på håndleddet – man får Daytonas karakter kombineret med en imponerende komfort i daglig brug.
Alt i alt er det her et fantastisk Rolex-ur, som både fungerer som luksusur, samlerobjekt og sikker investering. Daytona 116500LN følger markedet tæt og har gennem tiden bevist sin stærke position i urverdenen.
✔️ Rolex Daytona 116500LN
✔️ 40mm
✔️ Sort skive
✔️ Keramisk bezel
✔️ Oyster stållænke
✔️ Årgang 2020
✔️ Meget flot stand
✔️ Alt tilbehør medfølger (original kvittering, kasse, papirer, tags, ekstra led)
Byttehandel er muligt – jeg bytter både op og ned.
Gerne Audemars Piguet, Rolex GMT, Rolex Submariner, Rolex Datejust, Rolex Daytona, Rolex Yacht Master, BMW Coupe, BMW Cabriolet, Mercedes, Porsche m.fl.
Det her er et ur, der skiller sig ud, holder værdien ekstremt godt og giver en helt særlig følelse, når man har det på håndleddet. Et ur man aldrig bliver træt af – og som altid vil være eftertragtet.
Jeg har taget nogle hurtige billeder til annoncen – skriv endelig, hvis du vil se flere eller vil have tilsendt video af uret.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 29.1.2026 kl. 16:39 ・ Annonce-ID: 18175448