Billedgalleri
(1/4)
Ghoum - Tæppe - 350 cm - 245 cm - Smukt silket Ghoum
Til salg6.333 kr.
Beskrivelse
Indienfremstillet håndvævet Ghoum tæppe af silke på bomuld, 350 cm langt og 245 cm bredt, midten af det 20. århundrede, generelt i god stand med brugsspor, professionelt rengjort. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Med stor fornøjelse præsenterer vi Dem dette hidtil usete silketæppe, håndvævet Ghoum.
Tilstanden er god. Tæppet bærer normale brugsspor, som ses på flere steder. Det fjerner ikke charmen, men giver det karakter.
Mål 224x300 cm
Lange frynser uden skader
Mønster af typen havepanel (havepanel), dvs. en komposition bestående af mange rektangulære paneler – hver af dem viser stiliserede plante-, blomster- og arabeskemotiver.
Dominere pastel- og elegante nuancer: beige, elfenben, turkis, koral, olivengrøn, sort og knækket grøn.
Farverne skifter alt efter lysets vinkel – en typisk egenskab ved silketæpper.
Mønsteret på bagsiden af tæppet er næsten
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 18160034 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 29.1.2026 kl. 05:40 |