Billedgalleri
(1/4)
Porcelæn - Kina - Daoguang (1821-1850)
Til salg1.639 kr.
Beskrivelse
To lampetter af blåglaseret porcelæn fra Daoguang-perioden i Kina, hver 34 cm høj og 11 cm bred dyb, afbildende en blå løve, i god stand uden huller på undersiden. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
To vaser med blå glasur fra Daoguang- til Jiaqing-perioden i Kina er omdannet til bordlamper, men der er ikke huller i bunden, i god stand og med tegn på ældning; billedet forestiller en frygtelig blå løve, og de to ører er to små løver. Den samlede højde for vasen er 34 cm
Om Catawiki
Catawiki er en hollandsk-baseret online auktionsplatform, der blev grundlagt i 2008. Vi er kendt for at specialisere os i auktioner af sjældne og usædvanlige varer. Hos Catawiki har vi et specialiseret team af eksperter, der vurderer og verificerer genstande, inden de bliver sat til auktion, for at sikre ægthed og kvalitet.
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 18132355 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 28.1.2026 kl. 05:02 |
