Billedgalleri
(1/10)
Klassisk læder lænestol
Til salg1.800 kr.
Beskrivelse
Rød lænestol i læder i Børge Mogensen stilen – klassisk dansk design
Karakterfuld lænestol betrukket med rødt læder, udført i et klassisk, stramt formsprog inspireret af dansk møbeldesign fra midten af 1900-tallet. Stolen er en stol fra stil perioden mid century modern, med faste armlæn, tydelige linjer og solide træben.
Læderet har en smuk patina og et levende udtryk, som kun opstår ved brug. Stolen er komfortabel at sidde i og egner sig perfekt som læsestol, loungestol eller som markant enkeltmøbel i stue, kontor eller showroom, også fin til sommerhuset.
Et møbel med tydelig karakter og ærlig fremtoning – ideel til dig der sætter pris på vintage, patina og autentisk udtryk.
Mål:
• Bredde: ca. 69 cm
• Dybde: ca. 82 cm
• Højde: ca. 75 cm
• Sædehøjde: ca. 43 cm
Materiale:
• Læder
• Træben
Stand:
• Stolen er stabil og fuldt funktionsdygtig – sælges med tydelig patina - se billederne
Kan leveres, kontakt os venligst for dette.
Se også vores andre vintage, retro, design og antik interiør annoncer på DBA. eller vores webshop; https://skjoldantik.dk/produktoversigt/
Eller besøg vores antikcenter i Hørve på Sjælland, ægholmvej 1, Hverdage 10-15.
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Mere information
- Stand
- Brugt - med synlige brugsspor
- Dybde
- 82 cm
- Højde
- 75 cm
- Bredde
- 69 cm
Lokation
| Annonce-ID | 18109252 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 27.1.2026 kl. 10:29 |
