Billedgalleri
Vintage pyntegenstande håndlavet af lær/keramik
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 14 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
1 - Pythagoras kop, en spøg og skæmtartikel, der tømmes automatisk, hvis den fyldes for meget; håndlavet af glaseret lær. Den er opkaldt efter den græske matematiker Pythagoras, som efter sigende opfandt den for at lære mådehold. Koppen tømmes via et skjult hævertprincip, hvis væsken når et bestemt niveau. Designet til at straffe grådighed, da hele indholdet løber ud, hvis man overfylder den. Traditionelt tilskrevet Pythagoras, der brugte den til at sikre, at alle elever fik lige meget vin. H 11 cm, D 9 cm.
Pris 129 kr.
2 - to små ældre keramiske støvler, håndlavede af glaseret keramik med unik farvefordeling og tekstur. Kan bruges til tandstikkere, små blomster eller som dekorative figurer. Farverne er en blanding af levende rød og dybblå med mørke pletter. H 4,6 cm, L 6,8 cm. Hver støvle er unik i sin glasur og form.
Sæt pris 189 kr.
3 - smuk håndlavet tyrkisk lille keramikskål med traditionelle, farverige blomstermotiver.
Hver skål er unik med varierende farver og design. Skålene er blyfri og fødevaresikre.
De tåler opvaskemaskine, men bør ikke komme i mikrobølgeovnen, da det kan beskadige teksturen. D 8,3 cm, H 3,5 cm.
Pris 59 kr.
4 - 8 vintage tapasgafler af rustfri stål og plastik. L 11 cm. Fin stand.
Pris 79 kr.
Køber betale fragt.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 25.1.2026 kl. 17:10 ・ Annonce-ID: 18067091



