Billedgalleri
(1/4)
Sæt med frakkekroge (2) - Messing
Til salg1.341 kr.
Beskrivelse
Par vægkroge af messing, dateret til 1900–1910, to stykker, dekorativ bagplade, buet arm ender i udskårne griffin-/dragehoveder og en mindre nederste krog, blågrøn patina, antique victoriansk stil, fremstillet i Frankrig, i god stand med aldersrelateret slid. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Et par vidunderlige vægknager, rigt udsmykkede, fremstillet og prydet med en grøn-grå patina.
Hver knage består af en dekorativ bagplade, en buet hovedarm, der ender i et udskåret dyrehoved (ligner en griffin eller en drage), og en mindre nedadvendt krog.
Deres stil minder om begyndelsen af det 19. århundrede, karakteriseret ved en gennemarbejdet æstetik og en robust fremstilling. Disse genstande blev brugt til at hænge hatte, jakker eller andet tøj, med stor elegance..
Det mest iøjnefaldende element ved disse knager er uden tvivl udformningen af griffinerne
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 17997040 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 24.1.2026 kl. 05:10 |






