Billedgalleri
Wurlitzer 201 (200)
Til salg
22.000 kr.
Varebeskrivelse
En smuk og sjælden sag, trods 201 basically er et Wurlitzer 200 bygget på licens i Tyskland i 70'erne.
Hun har tidligere stået på en skole i Herning, men har været i min varetægt de sidste 10/15 år. Hun har været ude at spille enkelt gang, men ellers altid stået hjemme. Og hun spiller, gør hun!
Hun fik den helt store tur hos keys-nørden, Roland, i Århus for et par år siden: støjskærm installeret, eftergåning og støjdæmpning af kredsløb, afvejning og enkelte udskiftninger af tone-tunger, enkelte udskiftninger af hamre, nyt volume-potmeter, installeret jack-output i bund.
Alle originale reservedele følger med
+ original pedal, ofc.
Bid mærke i:
1) Højre knap (tremolo) er faktisk den originale på modellen, mens venstre er 200-reissue. Resterende makkerpar følger med.
2) Låget har altid siddet en lille smule knoklet, men det sidder skam ordentligt monteret.
Skulle du evt se dig lun på det stativ- / højttaler-setup, jeg har skruet sammen til at bære hende, kan vi godt snakke om at købe det med - til en 1000, tænker jeg. Forstærkerne er knyttet sammen under Wurli og bevæger sig som en samlet konstruktion på hjul. Det er to Roland cubes fra 80'erne: En til keys med en lækker spring reverb, og en til bas, og de kan hægtes sammen i dual mono.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 26.1.2026 kl. 22:00 ・ Annonce-ID: 17984079