Billedgalleri
Sjælden bordlampe fra Lyngby Glas
Til salg
800 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Sender gerne.
Høj bordlampe i hvidt opalglas med smukke dekorationer i lilla og guld og en fin krave i patineret messing under fatningen. Lampen hedder Bara, er produceret af Lyngby Glas og udbydes sjældent til salg.
Lampen vil se endnu flottere ud med en skærm, som matcher din smag. Eller måske med en pyntepære.
Lampen er i flot stand og er intakt i glasset. Den er 38 cm høj fra bord til kanten af fatningen og 50 cm inklusiv skærmholderen - som let kan pilles af, hvis du finder en skærm, som skal monteres på pæren. Lampen har afbryder på ledningen og bruger en pære med almindelig stor sokkel (e27).
Jeg kan kontaktes her på dba og på 24 65 74 32. Jeg anvender ikke Fiks færdig, da jeg fortsat handler tillidsbaseret med direkte dialog imellem os.
Du kan hente lampen på Vilhelm Becks Vej 5 i Viby tæt på Aarhus C - blot to kilometer fra Frederiksbjerg. Jeg sender også gerne lampen til en pakkeshop nær dig eller tager den med til dig på en af mine jævnlige ture fra Aarhus over Fyn og Sjælland til København.
Tryk på mit navn og se flere lamper og retrosager i mine andre annoncer.
#bordlampe #retrolampe #opalglas #lyngbyglas #glaslampe
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 22.1.2026 kl. 17:40 ・ Annonce-ID: 17955028