Billedgalleri
(1/4)
Japansk folkelig antik remskive- og nøglesæt til udstilling. - Sten, Jern (st...
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
Japansk folkekunst-antikt trisse og nøgle-sæt til udstilling, enkeltstykke fra Japan fra 1900–2000, i god stand, bestående af sten og støbejernsdeler med målene 12 cm i bredde, 7,5 cm i dybde og 1 cm i højde. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Dette er et unikt japansk vintageensemble bestående af en traditionel trisse, kombineret med gamle japanske mønter, en naturlig sten og en antik nøgle. Sådanne samlede genstande blev ofte skabt ud af hverdagsgenstande og senere værdsat for deres rustikke karakter og visuelle balance.
Kombinationen af ældet metal, sten og møntelementer skaber en stærk fornemmelse af historie og tekstur, hvilket gør sættet attraktivt både som et samlerobjekt af folkekunsten og som et dekorativt indslag til hjemmet. Hver komponent viser naturlig patina og slitage i overensstemmelse med alderen, hvilket bidrager til stykkets ægte karakter.
I
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 17937857 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 22.1.2026 kl. 06:00 |