Set af tre japanske inrō af træ, der kan foldes sammen, fremstillet af træ med knogleelementer, hver måler 6 × 6 × 3 cm, i god stand. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Denne annonce viser et sæt bestående af tre traditionelle japanske træ-inrōer, som er foldbare opbevaringskasser, der historisk blev båret sammen med kimono. Hver inrō er fremstillet af træ og viser traditionelle teknikker som lakering og håndudskårne detaljer.
Inrō blev oprindeligt brugt til at bære små personlige genstande som segler eller medicin og blev senere raffinerede tilbehør, der afspejler ejerens smag og håndværk. Disse eksempler viser naturlig aldersrelateret slid og patina, der øger deres karakter som vintage- eller antikviteter.
Tilbydes samlet som ét sæt, er disse træinrō ideelle for samlere af japanske antikviteter, til studier eller som dekorative genstande til udstilling i et
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.