Billedgalleri
(1/4)
Ursula van de Bunte - Sammy No2
Til salg3.725 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Sammy No 2 er et værk fra serien: Het Hondenkabinet. Det er en print på Epson Fine Art, færdiggjort med mat akryl og aluminium. Størrelsen er 24x30 cm, og billedet er indrammet i en sort træramme.
Hundenkabinettet opstod ud fra en daglig observation: i parken, hvor fotografen bor, bliver hunde luftet dag ud dag. Ursula blev fascineret af menneskene bag snorene og inviterede nogle af hundeejerne med deres kæledyr ind i sit studie. For nogle er en hund et barn, et fuldgyldigt familiemedlem—næsten menneskeligt. Lige så er de også blevet fotograferet: med værdighed, karakter og et strejf af teatralsk pragt.
Serien fik blandt andet opmærksomhed i LINDA Magazine. Ursula's studie er placeret i en monumentalt bygning ved IJssel i Hanzestaden Kampen. Hun udstiller sit arbejde på museer, gallerier og ved internationale
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 17813077 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 18.1.2026 kl. 06:10 |