Billedgalleri
(1/4)
Louis Roederer - ARGIT - Champagne køler - Champagneskål 'Louis Roederer' – g...
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Meget sjældent og elegant champagne-sej, 'Louis Roederer', ikonisk for det prestigefyldte franske champagnehus grundlagt i Reims, i fremragende stand (sjældent).
Dette spand er lavet af guldmetal med en elegant satinfinish og en udadgående form.
Den er udstyret med to robuste og funktionelle sidehåndtag med ringe. Forsiden er prydet med en mærket plade med teksten 'Louis Roederer – Champagne – Reims – France', i de karakteristiske bordeaux- og guldfarver for huset.
Bunden er mærket 'MOD Meaux ARGIT Made in France', hvilket beviser en fransk produktion af producenten ARGIT, der eksisterede i 1960'erne og 1970'erne, et firma kendt for sine kvalitetsbordtilbehør og reklameartikler til champagnehuse.
Beskrivelse:
- Periode: 1960-70
Stemplet 'MOD Meaux Argit' Made in France under
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 17812487 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 18.1.2026 kl. 05:58 |