"Takafusa-kyo Tsuya Kotoba Emaki" - Reproduktion af vigtigt kulturelt ejendom...
Til salg1.490 kr.
Beskrivelse
Begrænset udgave reproduktion af det Important Cultural Property Takafusa-kyo Tsuya Kotoba Emaki, 31 af 700, et papir-håndscroll på 27 cm i højde og 725 cm i længde, i god stand med den originale træopbevaringsboks, udgivet i 1978 af Horupu Publishing. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Varebeskrivelse
Dette er en storslået, begrænset udgave af reproduktionen af den vigtige kulturarvsgenstand "Takafusa-kyo Tsuya Kotoba Emaki" (隆房卿艶詞絵巻), oprindeligt skabt i Kamakura-perioden (det 13. århundrede) og opbevaret i samlingen hos Agency for Cultural Affairs of Japan.
Denne håndrulle skildrer den tragiske kærlighed mellem Fujiwara no Takafusa (1148-1209), som også var svigersøn af Taira no Kiyomori, og den smukke Lady Kogou. Værket udføres fuldstændigt i hakubyō-teknikken (hvidlinjetegning), ved kun at bruge blækstreger uden farveanvendelse, hvilket skaber et raffineret og
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.