Billedgalleri
Originale Eames Fiberglass Skalstole – Herman Miller – stemplet – 1950’erne
Til salg
18.000 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Højde: 45 cm
6 stk. originale Charles & Ray Eames Fiberglass Shell Chairs
Originale vintage Eames skalstole designet af Charles & Ray Eames og produceret af Herman Miller. Stolene er udført i mørkegrå fiberglass med den karakteristiske overflade og patina.
Alle stole er stemplet “HERMAN MILLER” i fiberglass-skallen (se foto), hvilket dokumenterer ægthed. Derudover er stolene købt hos den anerkendte tyske vintageforhandler Designlager.de, som har garanteret, at der er tale om licenseret Herman Miller-produktion fra 1950’erne. Ordrebekræftelse kan fremvises.
Skallerne er originale vintage fiberglass. Understel (klassisk Eiffel-base i maple) er senere udskiftet, hvilket er almindeligt for denne type stole og ikke påvirker autenticiteten af skallerne.
Stolene er i meget flot stand uden revner eller reparationer og har været brugt nænsomt i privat hjem.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 16.1.2026 kl. 19:24 ・ Annonce-ID: 17764174
