Samling af japansk skønhed med paraply i sneen (雪中傘美人) af Utagawa Kuniyasu - ...
Til salg1.267 kr.
Beskrivelse
Et sæt af syv originale papiretsninger fra Edo-perioden i Japan af Utagawa Kuniyasu med titel Collection of Japanese beauty Beauty with an Umbrella in the Snow, hver 370 × 250 mm, med små ormehuller og folder, provenance privat samling. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Beskrivelse & Højdepunkter
Dette tryk skildrer en elegant skønhed, der går gennem faldende sne, beskyttet under en bred paraply. Figuren vises fra en let drejet vinkel, hvilket giver seeren mulighed for at værdsætte både hendes raffinerede ansigtsudtryk og de flydende mønstre i hendes kimono. Kontrasten mellem den mørke paraply, den blødt mønstrede kimono og den blege, sneklædte jord skaber en rolig, men visuelt slående komposition.
Et nøgleelement i dette værk er dets følelse af stille bevægelse. Kvindens subtile drejning af kroppen og den blide svajning af hendes klæder antyder et flygtigt
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.