Minolta XE + MC Rokkor-PG 1.4/50mm | Reflekskamera med enkelt linse (SLR)
Til salg1.267 kr.
Beskrivelse
Minolta XE med MC Rokkor-PG 1.4/50mm-objektiv, Minolta MC/MD-fatning, 35 mm film, estimeret periode 1970–1980, fysisk tilstand Meget god og testet og i funktionsdygtig stand. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Le Minolta XE, der blev udgivet i 1974, er den anden i serien efter XM/X1, der adopterede automatisme med prioritet til blænden. Den vil danne grundlag for Leica R3 takket være samarbejdet mellem de to mærker. De manuelle hastigheder spænder fra 4 sekunder til 1/1000. Det er et meget robust kamera.
Denne er i perfekt æstetisk og funktionel stand. Celllen er ok. Den er udstyret med et MC Rokkor 50mm 1.4-objektiv, som anses for at være den bedste standard Minolta MC eller MD. Fokusringen er blød, og blænderingens klik er godt mærkede. Optikken er meget smuk.
Om Catawiki
Catawiki er en hollandsk-baseret online auktionsplatform, der blev
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.