Billedgalleri
Skarp Denon DP-47F fuldautomatisk pladespiller
Til salg
4.000 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Mærke: Denon
Type: Pladespillere
Jeg sælger min glimrende Denon DP-47F fuldautomatiske pladespiller. Jeg har to, så den ene skal ud at leve.
Den stammer fra en tid, hvor håndværket var i orden og har i øvrigt været til service for et par år siden for at blive smurt.
Det er en fuldautomatisk, direkte drevet pladespiller kendt for sin avancerede mikroprocessor-styring, der håndterer de fleste indstillinger automatisk.
Den har sensorer i pladetallerkenen, der automatisk registrerer, om der ligger en LP eller en single på. Den indstiller derefter hastigheden knivskarpt til 33 1/3 eller 45 RPM.
Tonearmen er elektronisk styret, hvilket betyder, at nåletryk (tracking force) og anti-skating indstilles via en elektronisk kontrol i stedet for traditionelle modvægte.
Den står utrolig flot uden afslag i plintens rosenfinér eller slidt skrift ved knapperne. Låget er fint med de sædvanlige småridser, der kommer gennem almindeligt brug.
Den fik en ny Ortofon Red 2M pickup på i forbindelse med service, så den er indstillet og klar til dine vinyler.
De originale plastikfødder er udskiftet med nye vibrationsdæmpende fødder for at få en bedre lyd og løfte æstetikken. Se foto. De originale fødder kan følge med.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 12.1.2026 kl. 15:53 ・ Annonce-ID: 17651393