Billedgalleri
Skagen før og nu - den svundne tid; ALBA - en familiekrønike - resumé i annoncen
Til salg
45 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Skagen før og nu - den svundne tid; ALBA - en familiekrønike
- resumé i annoncen herunder
Skagen før og nu - den svundne tid
Forfatter: Alba Schwartz
Hardback - 219 sider
ALBA - en familiekrønike
af Malene Schwartz og Cathrine Errboe
Hardback - 265 sider
Pris: 45 kr pr bog
Rag begge: 75 kr
Om Skagen før og nu - Den svundne tid:
Alba Schwartz's to bøger om Skagen før og nu er i dag vor vigtigste kilde til at få at vide, hvordan »det egentlig var« dengang, da Anna og Michael Ancher, Krøyer, Drach-mann, Locher, Viggo Johansen, Tuxen og alle de andre gik lyslevende omkring på Skagen. Hun skildrer kunstnerfesterne, venskaber og uvenskaber (der sjældent stak så dybt), det hårde arbejde, der gik forud for de store succeser og kunstnernes daglige omgang med fiskerne og lillebyens originaler, der som oftest var villige modeller, selvom de syntes, at kunstnere var nogle underlige nogle. Men hendes ærinde er også at fortælle om den lille afsidesliggende købstads ændring og udvikling fra fiskerleje til moderne industriby.
Som Skagens førstedame 1899-1908, hvor hendes mand Otto Schwartz var Skagens borgmester, fattede hun en naturlig og varm interesse for byen og dens indbyggere - en varme og en interesse, der kom til at vare livet ud.
I første bind Den svundne Tid skildrer hun det Skagen, der var engang, og som hun har fået det beskrevet af kunstnerne - især Michael Ancher - og andre, der deltog i kunst-nerlivet i Skagens storhedstid i 1880erne og 90erne. I andet bind Den nye Tid beskriver hun Skagen efter århundredeskiftet, som hun selv har oplevet den. En tid, hvor kunstnerne ikke længere er unge himmelstormere, men etablerede berømtheder i egne solide og smukt udstyrede huse. En tid, hvor »fremskridtet« knytter Skagen tættere til resten af Danmark ved vej, jernbane og havn.
Om ALBA - en familiekrønike:
Malene Schwartz fortæller om sin farmor Alba Schwartz (1857-1942) særligt med vægt på forholdet mellem farmoren og hendes søn Walter Schwartz. Også livet i Skagen, hvor Albas mand, Otto, bliver borgmester i en periode, og deres tilknytning til kunstnermiljøet skildres.
I Malene Schwartz' fortælling om sin farmor Albas liv, er vægten lagt særligt på forholdet mellem farmoren og hendes søn Walter Schwartz, som efter to forliste ægteskaber og tre børn, bliver Malenes far. Alba er en ung kvinde med kunstnerisk ambition og talent der, som så mange andre kvinder på hendes tid, opgiver sine skuespildrømme, da hun gifter sig med Malenes farfar Otto Schwartz. Den begivenhed der dog for alvor kommer til at tegne hele hendes tilværelse, er tabet af den ældste søn Erik, der dør som 11-årig. Hun knytter herefter sin anden søn Walter tættere til sig og bliver gennem hele hans liv en voldsomt dominerende og kontrollerende mor, der både i ord og handling blander sig direkte i sønnens liv. Igennem deres breve, især hendes, får man et stærkt og for nutidens øjne ret skræmmende indtryk af den høje grad af fortrolighed imellem mor og søn. Et andet væsentligt aspekt af bogen er beretningerne om tiden på Skagen, hvor Otto bliver borgmester i en periode, og han og Alba bliver en del af kunstnermiljøet der. Bogen er skrevet i korte kapitler med stor sats og mange illustrationer.
Jeg tager gerne kontanter eller mobile pay.
Se også mine mange andre annoncer.
Kan afhentes i Tårnby. Kommer dagligt til Nyropsgade i centrum af København og regelmæssigt til Hagedornsvej ved Gentofte og Grauballe ved Silkeborg, så vi vil også kunne aftale afhentning der.
Jeg er ikke fan af fiks og færdig konceptet, men jeg har været på DBA som valideret bruger siden 2021 og jeg sender selvfølgelig gerne direkte - eksempelvis med DAO, GLS eller PostNord (i god og sikker indpakning) på købers regning og risiko.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 11.1.2026 kl. 17:34 ・ Annonce-ID: 17626242


