Billedgalleri
(1/4)
Maurizio Galimberti (1956–) - Noto 2012 / ReadyMade 2019 - Berlin 2009 /Ready...
Til salg3.725 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Maurizio Galimberti's værk, der tilhører cyklussen af Ready Made, hvor kunstneren omarbejder og opdaterer tidligere skabte billeder og forvandler dem til nye selvstændige værker.
Udarbejdet ud fra et Polaroid-billede taget i 2009 ved Noto-katedralen, et af de mest fremtrædende eksempler på siciliansk barok.
Figuren i bevægelse, fanget på den monumentale trappe foran katedralen, indfører en dimension af forgængelighed og suspendert tid, i kontrast til den arkitektoniske soliditet i baggrunden.
I ready-made-processen bliver det fotografiske billede frataget den dokumentariske funktion for at blive til et unikt kunstobjekt, hvor fotografi, support og manuel indgriben sameksisterer i en konceptuel balance.
Værket indgår konsekvent i Galimberti's forskning i tid, hukommelse og forvandlingen af øjeblikket til visuel
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 17594927 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 11.1.2026 kl. 06:04 |