Billedgalleri
(1/4)
Clemens Briels (1946) - Pintate los bios Maria, pintate
Til salg74.500 kr.
Beskrivelse
Clemens Briels’ oliemaleri Pintate los bios Maria, pintate (2002), et original Cobra-arbejde, 150 × 275 cm, solgt med ramme og signeret. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Briels' mesterværk! Dette store værk, 150 x 275 cm, stammer fra 2002 og er perfekt for sande Briels-entusiaster.
Forsendelse kan arrangeres efter auktionen,
Clemens Briels, født i Son i 1946, er en eftertragtet kunstner i både ind- og udland. Hans kunstværker er inkluderet i flere anerkendte kunstsamlinger, og han blev som den første hollandske kunstner udnævnt til 'Official Olympic Artist' for de Vinterlege i Salt Lake City i 2002.
Bag Clemens Briels' kunstværker ligger altid en historie; hans værker er små anekdoter fra et modsatrettet samfund. Clemens Briels udviklede sin egen stil, det *ANTIPODISME*: han foretrækker at forestille sig det modsatte af stereotypen, det lærte. Seeren
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 17552652 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 10.1.2026 kl. 05:12 |