Billedgalleri
(1/4)
Émaux de Longwy - Vase - Keramik
Til salg745 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Ca. 1950'erne Longwy franske vaser - håndmalede emaljerede keramikker
Disse dejlige par små franske vaser fra midten af det 20. århundrede viser den dristige kunstneriske stil og emaljeteknikker fra den berømte Longwy-fabrik. Perfekte for samlere eller entusiaster af dekorative keramikgenstande, bringer disse charmerende stykker farve og karakter til ethvert interiør.
Den første vase har livlige blomstermotiver i emalje på en dyb blå baggrund, forbedret med klare nuancer af orange, gult og pink. De indviklede cloisonné-stil konturer og den rige glasering afspejler den karakteristiske Longwy-stil. Bunden er mærket 'Decoré à la Main - Emaux de Longwy - France'.
Den anden vase, også fra Longwy, præsenterer et abstrakt design med flydende, smeltede-lignende lag af rød, blå, grøn og turkis glasur, hvilket giver den et
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Mere information
- Mærke
- Andre mærker
Lokation
| Annonce-ID | 17497339 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 8.1.2026 kl. 05:56 |