Japansk teenål (Chawan), Oribe-stil stentøj med drypglasur, underskrevet Tomo...
Til salg1.267 kr.
Beskrivelse
Japansk chawan i stenware med Oribe-style drip glasur fra Showa-perioden, diameter ca. 12 cm og højde ca. 10 cm, med original tomobako og pottemager-segl, i fremragende stand. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Dette er en japansk chawan (teskål) fremstillet af højbrændt stentøj og beregnet til brug i den traditionelle teceremoni. Skålen har en lav, let udvidet form, ligger godt i hånden og er velegnet til at piske og nyde matcha.
Overfladen har en varm, lys beige glasur med naturlige jernpletter, kombineret med udtryksfulde mørke dryp- og stænkaccenter omkring ydersiden og foden. Disse dekorative elementer er karakteristiske for Oribe-stil og Oribe-inspirerede varer, hvor kontrolleret spontanitet og kontrast er centrale for æstetikken. Glasuren tyndes naturligt ud ved kanten og afslører en subtil lertekstur og brændingsmærker.
Interiøret er blødt glaseret med
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.