Billedgalleri
8 uger til optimalt helbred, Andrew Weil, emne: krop og sundhed
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Emne: Medicin og sundhed
8 uger til optimalt helbred, Andrew Weil, emne: krop og sundhed,
Andrew Weil er uddannet læge og har gennem de sidste 30 år både udviklet, praktiseret og undervist i principperne bag holistisk medicin, og han er en af de største sundhedsguruer i USA. Dette skyldes hans evne til at kombinere lægevidenskab med alternative helbredelsesmetoder.
Grundlaget for Weils holistiske sundhedsopfattelse er: at man får et sundt helbred, når kroppen og sindet får optimale muligheder for at helbrede sig selv. Dette er udgangspunktet i 8 uger til optimalt helbred, og følger man programmet vil man lære at lægge usunde livsvaner om på en overkommelig og realistisk måde med præcise anvisninger.
I 8 uger følger man programmet og hver uge bliver man præsenteret for noget nyt. Man vil fx blive bedt om at spise fedtfattigt, spise hvidløg, ingefær og broccoli. Man vil også blive bedt om at gå lange ture, lave åndedrætsøvelser, prøve naturmedicin, gå på opdagelse i naturen og købe blomster med hjem. Programmet begynder i det små og hver uge tillægges lidt mere.
Alle kan få glæde af programmet. Både dem, der lider af allergier, migræne eller hjerte-kar-betingede sygdomme, men ikke mindst henvender bogen sig til den almindelige, raske, der måske ønsker at tabe sig, eller som ønsker at leve længst muligt, bedst muligt.
Se mine andre annoncer, måske var der andet der kunne friste!
Køb mere og spar porto – der kan faktisk være en del penge at spare.
Gratis forsendelse til pakkeshop her i Danmark ved køb for 350 kr. eller mere.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 8.2.2025 kl. 12:36 ・ Annonce-ID: 1748684