Billedgalleri
(1/4)
Rolex - Datejust - 69173 - Kvinder - 1980-1989
Til salg35.760 kr.
Beskrivelse
Rolex Datejust Lady, ref. 69173, 26 mm kasse af stål og yellow gold, automatisk bevægelse, champagne Boiler Gauge urskive, Oyster armbånd stål/guld, dameur fra 1980'erne, meget god stand. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Brugt Rolex Datejust Lady ref. 69173 med Boiler Gauge-urskive på Oyster-rem.
Dette Datejust-ur har en sjælden cremefarvet emaljeskive med påsatte arabertal i 18 karat guld i art deco-stil, der er placeret uden for den lukkede minutskinne. Den atypiske placering af tallene og minutskinnen minder om trykmålere på varmesystemer. Deraf øgenavnet 'kedelmåler'-skive.
Feminint elegance på superlativ, chronometer-certificeret med en fejlfri og ikonisk præcis datovisning.
Det er et af de fineste kvinders ure siden 1957. De små dimensioner på 26 mm gør denne model til et produktionsjuveler Rolex Oyster Bracelet i overensstemmelse med 18 karat
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Mere information
- Mærke
- Rolex
Lokation
| Annonce-ID | 17377458 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 4.1.2026 kl. 05:27 |