Guy de Maupassant / Gio Colucci - La Maison Tellier [1/100 avec une suite de ...
Til salg4.098 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Kunstudgave af mesterværket af Maupassant illustreret med kobberstik tegnet og graveret af den italienske kunstner Gio Colucci (1892-1974): 15 indvendige illustrationer med serpente (inklusive frontispice), 3 overskrifter og 3 bunden af kapitlerne.
Begrænset oplag på 112 eksemplarer på Arches-væv. Dette bærer nr. 93. Vores eksemplar er beriget med en ny serie af 15 erotiske tørnåls-tryk (illustration ikke til stede i værket).
En side, under lamineret omslag illustreret med en gravure, og dobbelt indbinding med grøn tekstilryg. I meget god stand. En lille rippe på omslaget (ved kanten). Æske med slid på hjørnerne. Indersiden fejlfri.
Meget smukt eksemplar
Resumé: «Lukket på grund af første kommunion»: en sådan besked, hængende på døren til et bordel, er ikke almindelig, og de faste gæster på Maison Tellier i Fécamp
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.