
Billedgalleri
ESYLUX CDS-A/T – Skumringsrelæ med indbygget ur
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 18 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Praktisk skumringsrelæ til automatisk styring af den udvendige belysninger. Modellen har integreret tænd- og sluk-ur, så man slipper for at skulle bruge et seperat kontakt-ur for at opnå at lyset er slukket i løbet af natten hvor det ikke skal bruges.
Skumringsrelæet er forsynet med et udskifteligt batteri, sådan at det husker tiden og indstillingerne i op til 30 dage ved strømsvigt.
Eksempel på brug:
Du kan f.eks. indstille CDS-A/T således, at den tænder belysningen når den målte lysstyrke når under den indstillede lysstyrke.
Fra kl. 22.15 ønsker du dog at lyset slukkes. Derfor indstiller du en sluk-tid på kl. 22.15 og belysningen vil nu slukke på dette tidspunkt også selvom den målte lysstyrke er lavere end den indstillede.
Fra kl. 5.00 behøves der igen lys indtil det bliver lyst nok. Derfor indstiller du en tænd-tid på kl. 05.00 og belysningen vil nu tænde igen på dette tidspunkt, så fremt at det stadig er mørkt nok.
Efter overskridelse af den indstillede lysstyrke vil skumringsrelæet igen slukke for belysningen.
Fordele:
• Planmonteret skumringsrelæ til automatisk styring af belysninger
• Integreret tænd- og sluk-ur
• Potentialfri relækontakt som kan belastes med:
230Vac, 50Hz og maks. 10A ved cos phi = 1 (f.eks. halogenpærer, glødepærer eller mindre mængder af LED pærer og sparepærer)
230Vac, 50Hz og maks. 3A ved cos phi = 0,5 (f.eks. lysstofrør uden fasekompensering eller motorer)
12/24Vdc og maks. 5A
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 3.1.2026 kl. 20:19 ・ Annonce-ID: 17370417
