Billedgalleri
(1/4)
Antonio Piva - Antonio Piva - Gulvlampe - Fenicottero - 185 cm - Støbemessing...
Til salg6.705 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Sjælden og udsøgt håndlavet gulvlampe af Antonio Piva — tabt-vaske støbt og håndsmedet messing, Italien, 1970'erne
Kun for at rense dybere (jeg lod det være sådan, fordi jeg elsker patina).
Et værk af lyrisk overflod af Antonio Piva, denne bemærkelsesværdige gulvlampe rejser sig som et lille stykke teaterbotanik: en elegant flamingo, gengivet i lost-wax støbt messing med en subtil rosé-opalinsk krop, står midt i en klynge af høje, buede stængler, kronet med tre store lotusbladsskærme. Hvert blad er omhyggeligt håndbanket og kantet med guld, deres skulpturelle kurve fanger lyset med en stille, gylden ånd.
Kompositionen er både finurlig og mesterligt kontrolleret, hvilket demonstrerer Pivas berømmede evne til at fusionere naturalistisk fantasi med den tekniske præcision i fin italiensk metalhåndværk. Messingen er bearbejdet med
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Mere information
- Mærke
- Andre mærker
Lokation
| Annonce-ID | 17274650 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 2.1.2026 kl. 05:04 |



